دوشنبه ۲۳ اسفند, ۱۳۹۵

 • Instagram
 • Telegram

چرا “شهرزاد” با استقبال روبرو شد؟

چرا “شهرزاد” با استقبال روبرو شد؟

تکنیک‌ها و روش‌های تبلیغاتی همواره ابزار مؤثری برای معرفی محصولات به‌شمار می‌روند. محصولات فرهنگی نیز مانند هر کالای دیگری نیاز به تبلیغات تأثیرگذار برای جذب مخاطب دارند. امروزه بزرگ‌ترین پروژه‌های فیلم و سریال‌سازی در دنیا هم‌زمان با آغاز پیش‌تولید، برنامه مدونی برای روابط‌عمومی و تبلیغات محصول هنری‌شان در نظر می‌گیرند. تعامل با رسانه‌ها به منظور انعکاس اخبار و هم‌زمان تبلیغات و معرفی کالای هنری، بخشی از وظایف اصلی روابط‌عمومی فیلم‌ها و سریال‌هاست. در ایران روابط‌عمومی در فیلم‌سازی حرفه‌ای هنوز جایگاه خود را پیدا نکرده است. گرچه شاید در بعضی پروژه‌ها نام روابط‌عمومی به چشم بخورد اما در عمل، کارکرد و ماهیت آن برای بسیاری از فیلم‌سازان و مدعیان این حرفه روشن نیست. تبلیغ درباره یک اثر هنری مانند یک سریال آداب خاص خودش را دارد. مخاطب با تماشا یا گوش‌سپردن به تبلیغ یک سریال علاوه بر آشنایی با هنرمندان و کارگردان، باید با روح اثر درگیر شود و ذهنش در قصه جا بماند.
چنین است که گاهی مشاهده می‌شود، یک سریال با فیلم‌نامه‌ قوی در کنار تبلیغات گسترده به یک اثر ماندگار تبدیل و از سوی مخاطبان با اقبال فراوان روبه‌رو می‌شود؛ به‌اصطلاح بر سر زبان‌ها می‌افتد و در دوره‌ای بحث روز مجالس هنری و غیرهنری می‌شود و حتی سال‌ها بعد نیز از سنین و اقشار مختلف دوباره به تماشای آن می‌نشینند و درباره شخصیت‌ها و سرنوشت آنها گفت‌وگو می‌کنند.
بیراه نیست اگر سریال «شهرزاد» را به کارگردانی حسن فتحی در زمره همین آثار به‌شمار آوریم؛ یک سریال موفق شبکه نمایش خانگی که از طرفی تحسین منتقدان و جامعه هنری را به‌همراه داشته و از طرف دیگر با کمک استراتژی‌های تبلیغاتی متفاوت، باوجود تمام محدودیت‌ها، مخاطبان را با قصه همراه کرده است. سریال «شهرزاد» با فیلم‌نامه و عوامل قوی توانست نگاه‌های بسیاری را به خود جلب کند. تماشاگران بی‌شماری از اقشار و سنین مختلف با قصه و شخصیت‌ها ارتباط تنگاتنگ برقرار کردند و مخاطب دهه ٩٠ به تماشای داستانی از دهه ٣٠ شمسی نشست که روایتی تازه داشت. با یک جست‌وجوی ساده در میان صفحات هواداران «شهرزاد» در شبکه‌های اجتماعی می‌توان به دلتنگی و ناراحتی آنها از اتمام فصل اول سریال محبوبشان پی برد و بر رابطه عمیق میان مخاطبان با «شهرزاد» صحه گذاشت.
به گفته بسیاری از منتقدان، ‌این اثر از هر لحاظ استانداردهای لازم را به‌عنوان یک محصول باکیفیت برای جذب مخاطب دارد؛ کارگردانی حرفه‌ای، بازی‌های مبهوت‌کننده نقش‌آفرینان در کنار رنگ، صدا و تصویر هماهنگ، از لحاظ فنی کار را بی‌نقص جلوه می‌دهد. جذابیت داستان همراه با طراحی صحنه و لباس بی‌نظیر در لوکیشن‌های متعدد تاریخی، کشش بیننده را برای دقت و پیگیری هر دقیقه از سریال بیشتر می‌کند. اما به نظر می‌رسد نکته دیگری که «شهرزاد» را از سایر محصولات شبکه نمایش خانگی متمایز می‌کند، توجه دست‌اندرکاران این سریال به موضوع روابط‌عمومی و تبلیغات و سرمایه‌گذاری در این بخش است.
گویا عوامل مجموعه «شهرزاد» این مهم را درک کرده‌اند که یک محصول، هرچند خوب و باکیفیت باشد اما تا از مجراهای تبلیغاتی مناسب به مخاطب معرفی نشود، از شانس بالایی برای دیده‌شدن برخوردار نخواهد بود. دست‌اندرکاران «شهرزاد» از ابتدا با برگزاری نشست خبری، یک ماه پیش از آغاز پخش سریال، روابط‌عمومی پاسخ‌گو به مخاطب و در تعامل با رسانه‌ها را به‌عنوان پل ارتباطی خود معرفی کردند و نشان دادند تصمیمی جدی برای عرضه متفاوت کالای خود به بازار دارند. آنها به‌خوبی از جایگاه روابط‌عمومی و نقش تعیین‌کننده‌اش در میزان فروش محصولات هنری در دنیا باخبر بودند و تمام تلاششان را برای جذب مخاطب بیشتر و همراهی‌اش تا پایان قصه انجام دادند. برگزاری دو رویداد بزرگ یعنی «فرش قرمز آلمان» پیش از آغاز اولین قسمت و «اکران سریال شهرزاد در سینما ملت» تبلیغات این پروژه را وارد فاز جدیدی کرد. برپایی مراسم فرش قرمز یک سریال بخش خصوصی در یک کشور خارجی برای نخستین‌بار و همچنین تماشای آن بر پرده سینما ملت همراه با خیل عظیم هواداران، از اتفاقات کم‌نظیر در عرصه هنر و فرهنگ این مرزوبوم است. تیم رسانه‌ای با به‌کارگرفتن روش‌های گوناگون توانست نام «شهرزاد» را قبل از شروع سریال بر سر زبان‌ها بیندازد و طیف بسیاری را برای آغاز قصه منتظر و کنجکاو کند. پخش ویژه‌نامه‌هایی به نام «شهرزادنامه» در شکل و شمایل یک روزنامه، پیش از آغاز سریال و توزیع آن توسط کلاه‌مخملی‌ها در سطح شهر تهران و برخی شهرستان‌ها از دیگر اقدامات بدیع و اثرگذار بود. «شهرزادنامه» درواقع با هدف معرفی بازیگران و عوامل این مجموعه و آشنایی مخاطبان با حال‌وهوای تاریخی و عاشقانه قصه، در چند نوبت منتشر شد.
می‌توان به‌جرئت گفت روابط‌عمومی مجموعه «شهرزاد» اولین روابط‌عمومی منسجم و شکل‌یافته را برای محصولات فرهنگی- هنری، فیلم و سریال پایه‌گذاری کرد و با دردست‌گرفتن نبض فضای مجازی در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و تلگرام، قشر جوان را هدف خود گرفت و با طراحی‌های متفاوت از تصاویر بازیگران و سکانس‌های سریال، ساخت تیزرهای گوناگون و… صدای بلندگوهای خود را بیشتر کرد و با راه‌انداختن صفحه‌های به‌روز در اینستاگرام و کانال تلگرام، موج گسترده‌ای را در بین هواداران به راه انداخت. روایت شاعرانه از صحنه‌های به‌یادماندنی هر قسمت با طراحی‌های گرافیکی زیبا که در شبکه‌های اجتماعی مختلف دست‌به‌دست می‌شد، از دیگر ابتکارات جالب روابط‌عمومی و تیم تبلیغات برای کمک به برقراری ارتباط عاطفی مخاطب با سریال است. بیش از ٥٠٠ هزار دنبال‌کننده در صفحه رسمی در اینستاگرام، بیش از یکصد هزار شرکت‌کننده در کمپین «من و شهرزاد» به منظور دریافت تصاویر و نوشته‌های هواداران درباره سریال و بیش از ١٣٥ هزار عضو در کنال تلگرام، از رکوردهای جالبی است که نشان از تعامل درست روابط‌عمومی این مجموعه با مخاطبان دارد. در این میان از آنچه نمی‌توان گذشت، ترانه‌های «محسن چاوشی» با صدای خاص و محزونش برای «شهرزاد» است. «محسن چاوشی» نیاز به معرفی ندارد. آنها که با سبک و سیاق کارهایش آشنا هستند، می‌دانند که او برای هر اثری نمی‌خواند و حساسیت بسیاری در انتخاب دارد. چاوشی با انتخاب اشعار زیبا و ساخت و تنظیم آهنگ‌های شنیدنی، محبوبیت سریال را چندبرابر کرد. با اینکه داستان سریال «شهرزاد» مربوط به دهه ٣٠ خورشیدی است، اما ساخت کلیپ‌های تأثیرگذار و همراهی صدای چاوشی با صحنه‌ها و تصاویر سریال هر بار غوغایی در بین هواداران به پا می‌کرد. تیم رسانه‌ای سریال نیز با اقدامات درست و بموقع در انتشار آهنگ‌ها و ساخت کلیپ‌ها، موجب افزایش فراگیری این ترانه‌ها شدند. نمونه آن نیز دانلود میلیونی قطعه «کجایی» است که قریب به چهار میلیون نفر آن را تنها از کانال اختصاصی شهرزاد در تلگرام، گوش کرده‌اند.
این مجموعه با درپیش‌گرفتن پاسخ‌گویی فوری به تماشاگران، به رسالت اصلی خود به‌عنوان یک روابط عمومی عمل کرد. بنا بر گزارش‌های دریافتی از سوی روابط عمومی این سریال، تاکنون بیش از ٢٥٠ هزار پیام تلگرامی از سوی مخاطبان پاسخ داده شده است که با وجود مشغله بسیار ناشی از اقدامات متنوع این تیم، عملکردی قابل‌تحسین است.
طرح مفهوم «دانلود حلال» یا همان فروش آنلاین نسخه الکترونیک قسمت‌های سریال از وب‌سایت اصلی، راهکار مؤثری برای مقابله با خرید غیرقانونی محصولات هنری است که برای نخستین‌بار از سوی کادر سازنده یک اثر، موردتوجه قرار گرفته است. به‌روزبودن وب‌سایت رسمی، انتشار اخبار و فعالیت‌های مرتبط و پاسخ به نظرات کاربران گواه دیگری بر حس احترام به مخاطب از سوی عوامل این مجموعه است. یقینا همه این اقدامات باعث شده است وب‌سایت رسمی این سریال در مدت کوتاهی در بین ٢٠٠ وب‌سایت پربیننده کشور براساس رنکینگ الکسا قرار گیرد که در نوع خود اتفاقی بی‌سابقه است. امکان خرید پستی تمامی قسمت‌های سریال و تحویل در سراسر کشور از دیگر اقداماتی است که این تیم تبلیغاتی برای سهولت در دسترسی به نسخه‌های اصلی انجام داده است. با وجود تلاش‌های بسیار تیم رسانه‌ای در مقابله با قاچاق گسترده این محصول پربیننده، اما در نبود قانونی با ضمانت اجرائی محکم درباره حقوق مالکیت آثار هنری، شمار زیاد دانلود و کپی غیرمجاز، گریبان سازندگان این مجموعه را نیز گرفت. روابط عمومی این سریال با راه‌اندازی کمپینی به نام «روز شهرزاد» هم‌زمان با تولد بازیگر این نقش، از عموم همراهان و مخاطبان خود خواست با اقدامی مشترک، حمایت خود را از خرید نسخه‌های اصل این سریال اعلام کنند. از اهداف این کمپین می‌توان به مواردی مانند پرهیز از دانلود و خرید نسخه‌های غیرقانونی، پرهیز از به‌اشتراک‌گذاری دی‌وی‌دی‌های سریال، برخورد با فروشندگان و ترویج‌دهندگان نسخه‌های تقلبی اشاره کرد. برپایی چنین کمپین‌هایی بی‌شک برای دو دسته از افراد زنگ هشدار بلندی است. یک برای آن دسته از کسانی که با نادیده‌گرفتن زحمات تهیه‌کننده، ‌سرمایه‌گذاران، کارگردان و بازیگران دست به قاچاق گسترده آثار هنری می‌زنند و وجدان و اخلاق و شرع را هم زیر پا می‌گذارند. دو برای کسانی که باید به فکر فرو روند و راه چاره‌ای برای جلوگیری از این خسارات که بر پیکره فرهنگ و هنر کشور وارد می‌شود، ارائه دهند. عرضه آویز «مرغ ‌آمین» به عنوان نمادی به‌یادماندنی از «شهرزاد» و فلش‌مموری‌های حاوی قسمت‌های سریال و ماگ و پیکسل ویژه «شهرزاد»، مهر تأییدی بر احترام به سلیقه و خواسته مخاطب است که آلبوم خلاقیت‌های تبلیغاتی این تیم را زیباتر می‌کند.
بیش از ٧٠ بازیگر، چندین کارگردان مطرح و منتقد سینما، چندین ورزشکار، خواننده و همچنین استادان ارتباطات، درباره این سریال به اظهارنظر پرداختند و همگی بر زیبایی این هنر، کارگردانی و تهیه‌کننده را در بین چهره‌های شاخص به‌ویژه هنرمندان به راه انداخت.
در آستانه پایان سریال «شهرزاد» می‌توان تمام‌قد از زحمات عوامل تولید این مجموعه تشکر کرد و به آینده سریال‌سازی در ایران امیدوار بود. در شرایطی که مردم از تماشای محتوای تکراری و کسل‌کننده سریال‌ها، خسته شده بودند و مدام به دنبال جایگزینی سریال‌های خارجی برای پرکردن این خلأ بودند، حسن فتحی توانست نگاه مخاطبان را به سوی یک محصول باکیفیت وطنی جلب کند و با داشتن فکری نو و اهمیت‌دادن به ذائقه تماشاگر، باز هم با ساخت اثری ماندگار کلکسیون افتخارات هنری‌اش را کامل‌تر کند؛ چنان‌که نه‌تنها هم‌وطنان در داخل کشور در انتظار دوشنبه‌های «شهرزاد» بمانند بلکه ایرانیان خارج از کشور نیز به تماشای یک سریال دیدنی حتي کیلومترها دور از وطن بنشینند.
از طرفی دیگر با نگاهی به تاکتیک‌های تبلیغاتی و پررنگ‌بودن نقش روابط عمومی سریال «شهرزاد» می‌توان گفت فصل جدیدی از چگونگی تعامل با مخاطب و جلب اعتماد تماشاگر در روند سریال‌سازی ایران اتفاق افتاد. همه این عوامل دست به دست هم داد تا مردم ایران در طول هشت ماه با شخصیت‌های سریال «شهرزاد» هم‌ذات‌پنداری کنند و از ناراحتی آنها ناراحت و از شادی‌شان، خوشحال شوند.
قطعا تصمیم به ساخت فصل دوم «شهرزاد» ناشی از همین استقبال بی‌سابقه تماشاگران از دیدن یک اثر فاخر است و با نگاهی به کارنامه حسن فتحی می‌توان منتظر یک شاهکار هنری دیگر از این کارگردان خوش‌نام بود. دست‌مریزاد به حسن فتحی برای هنر کارگردانی‌اش و سیدمحمد امامی، تهیه‌کننده هوشمند این اثر برای اندیشه بزرگش.

منبع : شرق

96 دیدگاه

  1. امیر

   خواهش میکنم واسه اینکه ارتباط مخاطب با سریال ازدست نره هم زود به زود اطلاع رساتی کنید و کابران هم لطفا با نظرات خودتان سریال را تحلیل کنید تا معلوم بشه مخاطب دنبال چه چیزی هست . البته طوری باشه که فرهنگ سالم هم تبلیغ بشه .ممنون از فضایی که واسه نظرات قرار دادین.

   پاسخ به این دیدگاه
 1. معصومه

  سلام
  سربال بسیار باور پذیر و دلنشینی بود حیف که فعلن تموم شده من این سریال رو هر دوشنبه با همراهی دو پسرم که مشتاقانه منتظر امدن دوشنبه ها بودن پیگیری می کردم
  سپاسگزارم از کارگردان و تهیه کننده / کتندگان سریال و همه ی دوستانی که زحمت کشیدند
  اما نمنقش آفرینی بازیگران سریال محشر بود

  پاسخ به این دیدگاه
 2. سیدحامد

  من از اینکه با سی سال سن، در این دوره از تاریخ ایران زندگی میکنم خوشحالم.
  از همه کسانی که مثل من، سریال رو از دوستان و فامیل (بدون پرداخت هزینه) تهیه کرده اند تقاضا دارم مجموعه کامل رو به هزینه ی معقول ۹۹/۰۰۰ تومان تهیه کنند و این اثر دیدنی وطنی رو مورد حمایت قرار بدهند.
  سپاسگزارم…

  پاسخ به این دیدگاه
 3. سمانه

  (من این حروف چنان نوشتم که غیر ندانست…تو هم ز روی کرامت چنان بخوان که تو دانی) تکلیف این بیت مشخص نشد…بالاخره بزرگ آقا چرا اصرار به ازدواج شهرزاد و قباد داشت؟؟اگر قرار بود هیچ اتفاقی نیفته و داستان برگرده به قسمت سوم این همه حرفای پر رمز و راز بزگ آقا برای چی بود؟؟…با این پایان رسما نشون داده شد که تمام کارای بزرگ آقا بیهوده و نه از روی فکر بلکه احساس بوده و در واقعیت هیچ دانش و آینده نگری ای توش نبوده…واقعا برای چی قباد و شهرزاد ازدواج کردن؟؟واسه اینکه یه بچه بی مادر بمونه ؟؟یا اینکه بفهمیم هیچ وقت عشق اولتونو فراموش نکنید؟؟تو تمام زندگی با شوهرتون به عشق اولتون فکر کنید شاید یه فرجی بشه؟؟…

  پاسخ به این دیدگاه
  1. محمدعلی

   با نظرتون موافقم!؟
   توی قسمتهای اخیر فقط یه سکانسش مشخص میکرد که بزرگ اقا ، چون شهرازاد اونو یاد زنش می اندازه و دوستش داشت اونو مجبور کرد با قباد ازداواج کنه!!حالا دلیل متارکه چی بود حسش به دخترش!!قسمت اخر هم که مشخص شد که قبادو دوست داشت!!!!
   سریالو تا اخر دیدم به امید خوب شدن اوضاع زندگی قباد!حالا هم که این طورتموم شد!!
   امیدوارم در فصل ۲ سریال به نحوی این ابهامات سریال و رفع کنید!!
   در کل قکر میکنم دلیل ساخت فصل ۲ همین ابهامات فصل ۱ باشه!
   امیدووار هر چه سریعتر ساخته بشه
   با آرزوی سلامتی و شادابی برای بازیگران و عوامل سریال شهرزاد

   پاسخ به این دیدگاه
  2. طرفدار

   بزرگ آقا موقع مرگش داش می گف که شهرزاد میتونس این دم و دستگاهو … یعنی اون کسی بود که می تونست دستگاه بزرگ آقا رو سر پا نگه داره برا همین این انتخابو داشته. اصن به خاطر تفاوت شهرزاد با زنای اون دوره بود که بزرگ اقا اونو دوست داشته

   پاسخ به این دیدگاه
   1. امیر

    بزرگترین ابهام اینجاست که بزرگ اقا میگه همه چیو میدونستم ،قباد را دوست داشتم شهرزاد میتونه این دم و دستگاهو و…. اما از یه طرف داشت بیشتربه جداییشون کمک میکرد و از طرف دیگر اموالشم بنام شیرین میکرد . حالا چطوری تو دم ودستگاهی که به شیرین قرار بود برسه قباد و شهرزاد را میخواست قرار بده؟؟؟؟؟؟؟

    پاسخ به این دیدگاه
 4. همایون

  با سلام و احترام به تمامی عوامل شهرزاد
  شخصا در چند نوبت از نحوه تعامل روابط عمومی سریال به وجد آمده و شوکه شدم. سرعت عمل بسیار بالای روابط عمومی سریال در پاسخ گویی تحسین برانگیز بود؛ تا حدی که گمان بردم شاید تنها کسی هستم که اعلام نیاز کردم که تا این حد پیگیری و راهنمایی شامل حالم شد.
  شهرزاد معنای تمام عیار teamwork را به تصویر کشید؛ چه در قاب تلویزیون و چه در پشت دوربین ها. این تجربه ارزشمند در حوزه کار تیمی را باید در کشوری که تک روی ها بیداد می کند سرلوحه امور قرار داد.

  دست مریزاد
  بی صبرانه چشم به راه تولیدات بعدی این گروه هستم

  پاسخ به این دیدگاه
 5. علی

  جناب فتحی با سلام و عرض ارادات
  انتظار تماشای سریال بی نظیر شما گذر زمان برای پی بردن به موضوع قسمت بعد را برای مخاطبین بسی دشوار و مشتاقانه کرده بود. دست مریزاد به این ملودارم تحسین بر انگیز که چاشنی تاریخ سیاسی برهه ای از ایران در آن گنجانده شده بود
  تنها سریال و فیلمی که می توان در طول تاریخ سینما و تلویزیون ایران به آن نمره عالی داد سریال شما بود
  امیدوارم که فصول بعدی سریال شما هر چه سریعتر ساخته شود

  پاسخ به این دیدگاه
 6. sahar

  بالاخره معلوم نشد چرا بزرگ آقا با اون همه تهدید و زور شهرزادو مجبور کرد با قباد ازدواج کنه و چرا آخرش با وجود اینکه دو قسمت قبل شهرزادو با عکسا تهدید کرده بود تو همیشه عروس خاندان دیوان سالاری یهو راضی به ازدواج فرهاد و شهرزاد شد….خیلی ببخشید ولی کل این داستان ازدواج خیلی بی معنی بود…آخرشم که همه برگشتن سر خونه اول فقط این وسط اون بچه طفل معصوم قربانی شد…۲۰ قسمت سریالو کش دادید که آخرش هیچ اتفاقی نیفته…جز اینکه بفهمیم در تندباد حادثه عشق اولین قربانی نیست و اگر از عشق اولتون جدا شدین هیچ وقت ناامید نشید و مدام بهش فکر کنید مطمئنا بهش می رسید.

  پاسخ به این دیدگاه
  1. نسرین

   اینکه توی دو قسمت پایانی نظر بزرگ آقا راجع به ازدواج شهرزاد و فرهاد عوض شد به خاطر اینه که فهمید قباد برادرزاده اش نیست ! اگه به دیالوگش با هاشم دقت کنید می بینید میگه که الان دیگه تمام دلایلی که این ازدواج نباید سر می گرفت از بین رفته! یا وقتی نصرت میاد بالای سر بزرگ آقا و میگه اون پسر منه ، بزرگ آقا می گه من میدونستم!
   خواهش می کنم منتشر کنید خیلی تایپ کردم

   پاسخ به این دیدگاه
   1. رویا

    چطور فهمید؟کی فهمید؟اصلا چیزی نشون داده نشد.
    اصلا این حرف بزرک آقا که(من قبادو دوس داشتم) خودش کمدی محضه.این چه جور دوست داشتنی بود که هر بلایی سر قباد بیچاره آورده بود.فیلمنامه تو قسمتای آخر خیلی ضعیف شد.

    پاسخ به این دیدگاه
 7. فریبا

  به گفته یکی از کاربران سلام سینما اگر قباد عشق را ضایع کرد شهرزاد هم حس مادری را با عرض معذرت به نابودی کشاند ان جا که گردن بند بستن را به دیدن نوزادش ترجیح داد جالب است در این انتهای سریال هیچ حسی بغیر از بد امدن از شهرزاد ندارم

  پاسخ به این دیدگاه
  1. بهنام

   با عرض معذرت و احترام به نظر شما ولی گویا ما یاد گرفتیم که از حق خودمون بگذریم و همیشه کوتاه بیاییم و به هر قیمتی بهمون توهین بشه، شهرزاد تو این سریال دیگه چقدر باید بهش توهین میشد که شما راضی بشید؟ آیا به خاطر بچه اش که معلوم نبود باز هم اجازه دیدن بهش بدن یا نه باید کوتاه میومد؟ یه زن تو زندگی چی میخواد مگه؟ جز احترام و یه مرد که تکیه گاه محکمی باشه براش ؟ که با داشتن اون تکیه گاه میتونه دنیا رو به دست بیاره بچه که سهله

   پاسخ به این دیدگاه
 8. مصطفی میرزایی از مشهد

  چقدر سخته دوشنبه بیاد ولی دیگه شهرزاد نباشه … سخته چون عادت کردیم؛ عادت کردیم به این که یه گردان دوشنبه ها بیان و پا بکوبن تو دلمون! سخته چون دلت تنگ میشه، دلتنگ میشی و برا خودت و تو خلوت خودت میگی و میخونی، میخونی از ترانه هایی که کلی خاطره داری و میگی از حرف هایی که هیچ وقت فراموش نمیشن… انگاری قسمت ما هم همینه و البته شاید همیشه اونطوری نشه که فکر میکنیم …
  ممنون بابت خاطره سازی تون

  پاسخ به این دیدگاه
 9. samaneh

  حیف قباد …حیف اونهمه قسمت حیف اون همه سکانس… حیف اشک ها حیف حس ها و بازی ها حیف وقت…یاد قربونت برم گفتن ها بخیر…یاد مبهوت موندن بعد بالا آوردن تور…یاد بله گفتن و حلقه ازدواج…یاد اولین دیدار…یاد دود حلقه ای سیگار پشت در بسته بخیر…یاد شام های دونفره با دست پخت بتول خانم بخیر…یاد هزار و یک شب خوندن های شهرزاد قصه گو…یاد چایی بعد از خونه تکونی بخیر…یاد کله پاچه روغن ماسیده ی صبحانه بخیر که هیچوقت در کنار همدیگه خورده نشد…یاد تک گل رز روی میز نهار خوری بخیر…یاد کراوات روی مبل انداختن…یاد تک نت پیانو در صحنه استاپ شده رو صورت شهرزاد…یاد نون سنگک تازه…یاد پارچه تزئینی روی دیوار جای تابلو بخیر…یاد در باز شده…یاد شب بی قراری…یاد بی خوابی…یاد صبح روز بعدش..یاد دو ماه فراموش نشدنی…یاد یه شب در هفته…یاد بابا و مامان شدن…ممنونم ممنوم گفتنا…یاد لحظه های توی ماشین و خنده ها و گریه ها…یاد دوستت دارم گفتن ها…یاد شبهایی که تا نصف شب طول میکشید…یاد عوض کردن کراوات ها…یاد گردنبندها و انگشتر و گوشواره…یاد کبیر دیوان سالار…یاد غیرتی شدن روی عشقش…یاد گهواره…یاد دیدار های قایمکی…یاد نامزد بازی…یاد شبح اپرا…یاد عصاره زبون مار غاشیه…یاد قربون تو و اون جوجه ….یاد یه عشق پاک و ساده و عمیق و ابدی و بی آلایش و بدون هیچگونه غلو بخیر…حیف…
  چیزی که از شهرزاد تو یادم میمونه فقط همیناس…
  فقط کاش میدونستم چرا اینارو دیدم ؟چرا نویسنده اینارو نوشت؟چرا کارگردان این صحنه هارو ساخت؟
  به خاطر هیچی؟به خاطر اینکه با بستن یه گردنبند تموم بشه و همه برسن به نقطه صفر؟
  دیگه مهم نیست…مهم نیست بعد از این چی میشه ….مهم نیست چه بلایی سر کاراکتر محبوبم میاد و ازش چی میسازین…واسه من قباد همیشه همینقدر ساده و مهربون و عاشق باقی میمونه …یه مرد خسته با یه سیگار همیشه روشن و قلبی به پاکی همون پسربچه هایی که می گفت برای اولین بار عاشق شدن…
  خداحافظ شهرزاد

  پاسخ به این دیدگاه
  1. zizi

   اشکم درومد….
   با اینکه قلبن شاد شدم از رسیدن فرهاد و شهرزاد اما این متن شما تحت تاثیرم قرار داد…
   قبادم دوست دارم. فرهادم همین طور و صد البته شهرزادو…
   گاهی فک میکنم که اگه بجای شهرزاد هرکس دیگه ای وارد زندگی قباد میشد روال زندگی اونو تغییر میدادو عاشقش میشد.
   ولی اصل قضیه جدایی شهرزادو فرهاد اشتباد بود. شهرزادم ادمه دلش شکسته. باباشو بچه شو ایندشو زندگیشو به خاطر کوتاهی قباد از دست داد حالا رفت یه جایی که دلش اونقدی گرم بشه که روزگار نامرد کمتر سخت بگذره بهش.

   پاسخ به این دیدگاه
   1. zizi

    اینم بگم که انقد که تو زندگیم دیدم که زن ها و مامان ها زندگیشون و ایندشون رو بخاطر فرزنداشون فنا کردن(یعنی واقعا به معنای کلمه سوختن به پاشون) که چه بهتر که همه ی شهرزادا و زن ها یاد بگیرن که گاهی برای دل خود زندگی کردن بهترین تصمیمه.
    تو دوره ای که هیشکی به هیشکی وفا نمی کنه و دنیایی که دو روزه باید زندگی کرد نه زنده بودو روزمرگی کرد…
    چه بسا که امید هم بزرگ بشه و بگه من ثروت و قدرت میخواستم چرا ازم گرفتیش مادر…

    پاسخ به این دیدگاه
  2. مهتاب

   با ابعاد شخصیتی کاراکتر قباد زندگی کردم.
   باور کنید آن قدر آن حالات و کنش ها و واکنش های قباد قابل لمس و واقعی بود، اصلا اگر این کاراکتر را با خط کش اندازه گیری کنید، اندازه آنی است که باید باشد بدون اضافات.
   نویسنده جان
   کاراکتر را گرچه مورد بی مهری تان قرار دادید، اما روی این حساب گذاشته ام که این جدایی ها سوری است عشقی

   پاسخ به این دیدگاه
  3. گلناز

   خیلی دقیق شرح دادید خیلی…..
   من هم مشابه نظر شما ولی نه به زیبایی شما نوشتم ولی منتشر نکردند
   لااقل کاش به گوش نویسندگان برسانند
   انتهای داستان به دلیل تفاوت سلیقه ها نیست که به نظر سر هم بندی می رسد
   به قیمت انتهایی متفاوت و به قول عوامل فیلم غیر منتظره ! حدود ۲۰ قسمتی را که در بالا خلاصه اش امده است را هدر دادند
   خیلی حیف حیف

   پاسخ به این دیدگاه
  4. سپهر

   عالی نوشتید واقعا رابطه شهرزاد وقباد برای من جالب بود چون هردو به ناچار سرسفره عقد نشستند وهیچ عشقی از قبل وجود نداشت ولی با مهربونی های شهرزاد نسبت به قباد و تغییرات قباد و دلبری ها ش برای شهرزاد خیلی داستان رو متفاوت کرده بود نسبت به سریالهای ایرانی ولی آخرش کلیشه ای شد…من فکر میکرد این رابطه ادامه پیدامیکنه وقباد باکمک شهرزاد میتونه یه شخصیت مثبت پیداکنه ولی با این اوضاع قباد منفی میشه و متاسفانه یه روند کلیشه ای دیگه

   پاسخ به این دیدگاه
  5. الاله

   واي چه قدر خوب بيانش كرديد
   دقيقا من همين نظر را دارم
   ديدن اين كه قباد به چه شكلي خرد شد اصلا قشنگ نبود
   شايد اشتباهاتي كرده بود ولي حق اين همه بدي نبود
   قباد شخصيتي بود كه خوبي و عشق و محبت نديده بود و الان پناه به عشق شهرزاد اورده بود
   سزاوار اين رفتار نبود
   الان قباد پر از كينه شده …

   پاسخ به این دیدگاه
  6. فروز

   عزیزم با توجه به صحنه ها ی زیبایی که یاداوری کرده اید و در طول سریال از آنها لذت برده اید نباید فقط بخاطر پایانی که ازش راضی نیستید خودرا بخاطر دیدن سریال زیر سوال ببرید …هر بیننده نظری دارد .اگر شما نویسنده فیلمنامه بودید ماجرا را چگونه پیش میبردید که همه راضی باشند!؟

   پاسخ به این دیدگاه
  7. رویا

   خیلی عالی نوشتین…واقعا احساساتی شدم…
   قباد تنها کاراکتری تو این سریال بود که خیلی خاص و دقیق نوشته شده بود…بقیه یا مثل فرهاد ساده و تک بعدی بودن یا مثل بزرک آقا کپی از شخصیت های سینمایی(پدرخوانده)…تنها دلیل من واسه دیدن این سریال عشق پاک و احساسات کودکانه قباد بود…

   پاسخ به این دیدگاه
 10. عطیه

  بیصبرانه منتظر ساخت فصل ۲ هستیم
  آقای فتحی اگر میشه لطف کنید فصل ۳ رو هم بدون فاصله از فصل ۲ بسازید انتظار برای دیدن سریال زیباتون واقعا سخته
  به همه عواملتون خسته نباشید وخدا قوت میگم و امیدوارم موفقیت روز افزون داشته باشید
  در ضمن روابط عمومی واقعا درجه یکی دارید.

  پاسخ به این دیدگاه
 11. Alis

  سلام.واقعا دست مریزاد به اقای فتحی عزیز و اقای امامی و دیگر دست اندر کاران مجموعه.خیلی خیلی ممنونیم
  که لحظات فوق العاده ای برای ما رقم زدید.هیچ فیلمی نمیتونه جای شهرزادو تا سالیان سال برای ما پر کنه و اون لحظات زیبا با شهرزادو برای ما تکرار کنه.فقط نمیدونیم چیکار کنیم تا فصل بعد.کاش زودتر بیاد.دلمون تنگ میشه بخدا.خیلی دوستون داریم

  پاسخ به این دیدگاه
  1. نسرین

   شهرزاد کاری رو کرد که هر ادم عاقلی می کرد! وقتی هیچوقت نمی تونست پیش بچه اش باشه ، چه انتظاری ازش داشتین؟
   بعدم وقتی با فرهاد باشه می تونه برای رسیدن به بچه اقدام کنه ، دیر نمیشه ! ولی اگه عشق فرهاد رو مجددا پس میزد، دیگه هرگز نمی تونست باهاش باشه و تا ابد باید تنها میموند!
   به قول فرهاد ، شهرزاد چون بچه داره باید زنده به گور بشه ؟ این چه توقعیه که ما ادما از مادر داریم؟

   پاسخ به این دیدگاه
   1. احسان ا

    سبز باشید نسرین خانم.
    این متأسفانه فرهنگ زشت و غلطیِ که درباره زن توی جامعه جا افتاده.
    ما مردها با سوء استفاده از عنوانهایی که به زن داده شده مثل مادر و همسر، هم آزادی فردی خانمها رو زایع کردیم و هم با خودخواهی تمام میخوایم که بخاطر همسر و فرزند، غرور، شخصیت و همه هست و نیستشون رو زیر پا بذارن.
    این کار اینقدر تداوم داشته که متأسفانه خیلی از خانمها هم فراموش کردن که انسانن و همپایه مردها حق و حقوق دارن.
    فاجعهبار‌تر هم البته وقتیه که میبینیم همین خانمها میشن مخالف حقوق زن و از مردها دوآتیشه‌تر عمل میکنن.

    پاسخ به این دیدگاه
 12. مهری

  سمانه خانوم عالی گفتی عالی نوشتی احساس من و خودتو تموم علاقه مندذان به قباد را قشنگ توصیف کردی بانو
  اشکمو دراوردی
  حیف اون سکانسهااا حیف اون لحظات که دیگه دلی ندارم برگردم از اولش نیگا کنم انگار منم که جدا شدم انگار منم که مطلقه شدم
  به خدا اینقدری دل ما گرفت دل این شهرزاد که تمام این لحظات توصیف شده را براش نوشتی کسی که حرف به حرف و کلمه به کلمه شو درک کردلذتشو برد و عمیقا احساس کرد نگرفت
  لعنت برتو شهرزاد که تموم لحظات را به باد دادی
  و متاسفم برای عشقی به این پاکی که دود شد
  ودودشم رفت تو چشم ما بینندگان پرازاحساس
  ممنون سمانه بانووو

  پاسخ به این دیدگاه
 13. عسل

  كاش فصل ٢ انقدر دير نياد ك همه چي از آب و تاب بيافته،،، و اميدوارم فصل ٢ هم ب همين كيفيت ساخته شه نه خراب شه،،،

  ولي در كل دست همه ي سازندگان و بازيگران درد نكنه،،
  سالها بود سريال ايراني نتونسته بود جذبم كنه،،
  ولي با ديدن يك قسمت از شهرزاد دگ نتونستمادامه رو دنبال نكنم،
  و ب هركي معرفي كردم راضي بود،،

  موفق باشيد

  پاسخ به این دیدگاه
 14. sahar

  شهرزاد دختر دلبر ایران

  …..عشق؛ حدیث مکرر نا مکرر

  شهرزاد در مورد چه بود؟ یک کلمه ای که پاسخ بدهیم می شود؛ عشق، چند سال بود که عاشقانه ی درست و حسابی ندیده بودیم؟ از فروتن و عاشقانه های اوایل دهه هشتاد دیگر کاراکتر دلباخته ای نظیر فرهاد نداشتیم، تمام خواص عشق در داستان عاشقانه ی «شهرزاد» موجود بود؛ از مثلث عشقی و حسادت و توطئه تا فراق و وصال …

  نمودار رابطه ی شهرزاد، فرهاد و قباد در تعادلی دلنشین در تمام طول و عرض داستان تقسیم شده بود، شهرزاد عیش آشنایی داشت و پس از چندی دچار رنج دوری شد، پای قباد به میانه ی رابطه باز شد، در ابتدا غریبه ای مزاحم بود و بعدتر ضلع پر رنگ مثلث عشقی شد، از آن طرف فرهاد وارد عشقی نا به هنجار شد ، جایگزین ها ظاهرا هیچ کاستی از نسخه ی اصلی نداشتند، نه آذر گلدره ای کم از شهرزاد داشت، نه قباد کم از فرهاد، همین هم کشش ماجرا بیشتر می کرد، برخلاف بسیاری از آثار تلویزیونی این بار نفرات دوم چه بسا قوی تر از نفرات اول بودند؛ هم در چهره و هم در اجرا…….

  http://www.bartarinha.ir/fa/news/327070/%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%AF%D8%AE%D8%AA%D8%B1-%D8%AF%D9%84%D8%A8%D8%B1-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86

  پاسخ به این دیدگاه
 15. Farnia

  خواهشا فصل بعد رو زودتر بسازین.ما ااعصابمون بهم میریزه.کلا درگیر سریال شدیم.بعدشم این ابهامات خیلی آدمو اذیت میکنه.قباد بیچاره هم که کلا به فنا رفت افسردگی گرفتم به خاطر قباد.لطفا زودتر تو سایت بذارین کی ساخته میشه.ممنون از سریال قشنگتون.امیدوارم فصل دوم هم عالی باشه صحنه های احساسیش بیشتر باشه.زودتر خبر بدییییییییییییین.خون به دل ما نکنین تو رو خدا طولانی نشه ساختش

  پاسخ به این دیدگاه
 16. محمد

  شهرزاد و فرهاد حق هم بودن. با نامردی هم از هم جدا شدن. شهرزاد به خاطر حفظ جون فرهاد زن قباد شد. و چه فداکاری بزرگی. باید به هم میرسیدن. از جنش هم بودن. هردو هم اهل فرهنگ و خرد و اندیشه. عشقشونم عمیق بود. تو رو خدا یکبار دیگه پنج قسمت اول مجموعه رو ببینیم. به خاطر بازی و جذابیت شهاب حسینی چشم از ضعفهای قباد نپوشیم.

  پاسخ به این دیدگاه
 17. kosar

  سلام واقعا خسته نباشید سریال عالی بود.ولی ازتون خواهشمندم واسه فصل بعد این سریال موضوعش رو انقلابی نکنین چون سریال های انقلابی حال و هوای خاص و قشنگ خودشون رو دارن ولی این سریال کاملا عاشقانس.به نظر من جالب نمیشه موضوعاشون قاطی بشه.عشق به وطن خیلی فرق داره با این سریالا.باتشکر..

  پاسخ به این دیدگاه
 18. امید

  بنام خدا
  با تشکر وعرض خسته نباشید به کلیه عوامل تهیه سریال شهرزاد. داستان سریال وکارگردانی فوق العاده آن که به درایت کامل تمامی معضلات حال حاضر جامعه فعلی ما را در بستر زمان گذشته نشان میدهد باعث استقبال عمومی مردم شد. شاید امروز مرد سالاری بشکل دیگری در جامعه وجود دارد.شهرزاد نماد مبارزه با خرافات تبعیضات قومی. طبقه اجتماعی ودیگر معضلات موجود جامعه است که با هنرمندی خانم ترانه علیدوستی به تصویر کشیده شد.استقبال عمومی نشانه بازخورد این سریال در جامعه است که هر کس به میزان علاقه ونیاز خود از این سفره با برکت برداست میکند.ارزوی موفقیت روز ازون برای تمامی عوامل سریال را دارم.امیدوارم در تهیه قسمت های بعدی ان نیز موفق باشند.

  پاسخ به این دیدگاه
 19. الناز

  واقعا متشکریم که بعد این همه سال سریال ایرانی ساخته شد که برای دیدن ادامه داستان صبر داشتن واقعا سخت شده ،سریالی های ساخته شد که بعد از دیدن چند قسمت اون هم برای حضور اشخاصی خاص تهیه و خریداری میشد اما شهرزاد هر چه جلوتر رفت ما را مشتاق تر و پیگیر تر کرد ، شاید ایرادات ریزی مانند دیدن بوم صدا و.. داشت اما انقدر زیبایی بازی بازیگران و داستان پر از فرازو نشیب مجالی برای پرداختن به این موضوعات برای ما تماشاچی نذاشت ، در آخر امیدواریم که فصل بعدی مانند فصل اول سریال با کیفیت تر هم باشد ، کشور ما پتانسیل ساخت و عرضه سریالهای چند فصلی دارد اما موضوع اصلی داستان سریال هستش که متاسفانه تعداد انگشت شماری مانند نرگس ، پس از باران جدا از سریالهای تاریخی مذهبی ، متشکریم از تمام زحمات شما

  پاسخ به این دیدگاه
 20. مهسا

  سلام وعرض تشکرازاین سریال عالی
  لطفادرقسمت ۲ شخصیت قبادروبدترنکنیدسعی کنیدبهتربشه اوضاع! مااولش ازجدایی فرهاد وشهرزاد ناراحت شدیم ولی بعدبااینکه قبادازبزرگ اقامیترسید ولی اخرش هم مارو ناراحت کرد،قباد هم عاشق بود خیلی هم بود لطفا درقسمت بعدی شخصیتش روارتقا بده نکنه بانصرت دست به دست هم بدن بشن قلدر بی مغزو ……
  خواهشمندم
  لطفا

  پاسخ به این دیدگاه
 21. امیر

  خواهش میکنم واسه اینکه ارتباط مخاطب با سریال ازدست نره هم زود به زود اطلاع رساتی کنید و کابران هم لطفا با نظرات خودتان سریال را تحلیل کنید تا معلوم بشه مخاطب دنبال چه چیزی هست . البته طوری باشه که فرهنگ سالم هم تبلیغ بشه .ممنون از فضایی که واسه نظرات قرار دادین.

  پاسخ به این دیدگاه
 22. والا

  با سلام / به شخصه به هیچ عنوان تیوی و سریال های بی محتوای داخلی رو نگاه نمیکنم / اما وقتی تیزر شهرزاد رو با صدای بی مانند محسن چاوشی دیدم و تعریفهایی که دوستان میکردند / کنجکاوانه سریال شهرزاد رو تهیه کردم و واقعا سریال زیبا و جذابی بود/ متشکرم از تمامی عوامل شهرزاد

  پاسخ به این دیدگاه
 23. محمدحسن رمضان زاده

  با سلام و احترام
  فقط مي تونم بگم فوق العاده است بسيار و بسيار و بسيار …..سريال زيباست
  با بازي درخشان استاد نصيريان و شهاب حسيني و سركار خانم ترانه عليدوستي و مصطفي زماني
  خيلي لذت بردم به همراه خانواده ام از تماشاي اين سريال واقعا متشكرم از همه عوامل آن ……
  بهترين بود

  پاسخ به این دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *